Vliv zemědělství na přírodu: Způsob, jakým se devastuje zemědělská krajina, je dost strašný a nevratný!

Bohužel ne všechny naše příspěvky jsou pozitivní. Níže smutný článek z Aktuálně.cz

„Potíže mají všechny druhy, které jsou v úzkém kontaktu se zemědělskou půdou. To je ta skutečná katastrofa, která se v Česku odehrává. Na kosy přišel virus, ten zase odejde, nebo se mu kosi přizpůsobí. Ale způsob, jakým se devastuje zemědělská krajina, je dost strašný a nevratný,“ vysvětluje šéf ochránců přírody. Týká se to třeba i zajíce, křečka, plcha, plšíka, rejska, čejky, skřivana, křepelky či chocholouše.

Dalším velkým problémem je zjevný úbytek hmyzu, jednak kvůli silné chemizaci rostlin a půdy a také vlivem klimatu a nedostatku vody.

„Hmyz zcela jasně mizí, s ním zmizí i hmyzožraví živočichové,“ upozorňuje Petr Stýblo. Sem patří nejen třeba hmyzožraví pěvci, které jsme si zvykli běžně slýchat v přírodě – skřivan, konipas, drozd, vlaštovka či slavík, ale třeba i obojživelníci jako ropucha, skokan nebo čolek. Ty pak trápí i nedostatek vody. Podobně špatně jsou na tom i všechny druhy netopýrů.

Celý článek zde: https://magazin.aktualne.cz/veda/z-prirody-mizi-desitky-zivocisnych-druhu-ochrana-prirody/r~104acbc8103411e982ca0cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne

 

Další článek ze dne 17.3.19

https://www.novinky.cz/domaci/498837-zemedelstvi-vyhani-z-krajiny-ptaky-mizi-zavratnym-tempem-rika-expert.html