Sazenice Japonský topol

Objednávky sadby v plném proudu – jakou variantu však zvolit – video?

Sadbu si zvolte podle toho, na co hodláte topol využít, zda k produkci kulatiny, štěpky, pro vlastní potřebu či na velkou energetickou plantáž, jako živý plot, zalesnit svah, atd.

Pokud se tedy chystáte založit si menší plantáž – do hektaru, doporučuji Vám pro výsadbu silné tříděné řízky. Tyto řízky mají mnohem větší obsah vody, a proto mají ze začátku lepší růst a rychleji si vytvoří kořenový systém. Výsledkem oproti slabým řízkům (o min. průměru 6-7 mm – v žádném případě nekupujte sadbu slabší) může být ve výsledku strom větší i o půl metru. Po pěti letech růstu stromu se investice do dražšího řízku několikanásobně vyplatí.

Pokud jste se však rozhodli zakládat větší plantáže, je logické minimalizovat vstupní náklady – pak je možné zvolit sadbu netříděnou, kde jsou většinou řízky centimetrového průměru.

Tak zvané kůly jsou vhodné především pro výsadbu tam, kde nemůžete připravit půdu nebo se o výsadbu nelze následně jednoduše postarat. Tyto kůly se sází min. půl metru do hloubky, čímž se dostanou pod kořeny okolní vegetace a díky až dvoumetrové nadzemní části je plevel neohrozí.

Na výsadbu plantáží z tzv. kořenáčů opravdu zapomeňte. Tyto sazenice je možné sázet pouze v době, kdy ještě nemají kořínky. Více ve videu zde.

Řízky sestřihnuté do špičky se dají krásně zapíchnout i do tvrdší půdy. Tyto tříděné silné řízky byste bez špičky do země museli jinak zatloukat.

Řízky sestřihnuté do špičky se dají krásně zapíchnout i do tvrdší půdy. Tyto tříděné silné řízky byste bez špičky do země museli jinak zatloukat.