Jakou sadbu na jakou plantáž?

Protože lze na webu najít spoustu dodavatelů sadby i když už jen pár z nich nabízí kvalitu a jistotu ohledně zkušeností, rozhodli jsme se, poradit Vám, jakou námi prodejci nabízenou sadbu použít na jaké výsadby.

 DSC0109822

Typy sadby:

Řízky – již profesionálně připravený sadební materiál, použitelný na všechny možné výsadby s připravenou půdou.

Prýty – nekrácené částí prýtů, které si musíte sami nakrátit kvalitními nůžkami na řízky.

Kůly – 2, 1,5 a 1 metr dlouhé. Sázíme je ideálně 0,5 m do země. Zvěř je už těžko ohrozí.

Na jaké výsadby a jakou sadbu tedy zvolit?

Kůly:

 Sadba v kůlech - spodní průměr cca 2,5 - 4 cm, délka 1 m

Sadba v kůlech – spodní průměr cca 2,5 – 4 cm, délka 1 m

Oprava již stávající oplocenky, kde odhnívají stávající kolíky?  Jednoduše mezi tyto staré kolíky doplňte dvoumetrové kůly. Ty během roku zakoření, zesílý a na dalších 30 roků podrží Vaše pletivo.

Svahy a pro techniku těžce přístupné pozemky. Zde postačí kůly délky 1,5 m, nebo 1 m. Opět je nutné je zasadit alespoň 0,5 metrů do země. Jejich kořeny se tak mohou tvořit i pod kořeny klasického plevele. Další výhodou je, že je nemusíte odplevelovat tak intenzivně jako řízky.

 

 

 

 Prýty:

14Doporučujeme kupovat jedině prýty, které jsou již zbaveny vrcholové slabé části. Jejich nejslabší průměr by měl být alespoň 0,7 cm. My je dodáváme o délce 154 – 220 cm a na jeden řízek počítáme 22cm. Pokud Vám někdo nabízí celé pruty s tím, že si z nich nastříháte řízky po 20ti cm včetně nejslabší vrcholové části, doporučujme rychle pryč. Řízky o průměru pod 6 mm snadno zaschnou a nic z nich tak nevyroste. Na obrázku jsou vidět 220+ cm prýty, ze kterých si můžete nastříhat deset řízků dlouhých 20 cm. Je to tím, že pro kvalitní řízek s vrcholovým pupenem těsně pod střihem musíte dělat tzv. mezistřih, kdy se 1-2 cm kousek ustřihne pryč. Tyto prýty je však nutné krátit kvalitními nůžkami, berte v úvahu, že prýt má v nejsilnějším místě třeba i 2 cm průměr. Samozřejmě je nutná již nějaká zkušenost.

 

 

 Řízky:

Tříděná vs netříděná sadba japonského topoluJiž nakrácené prýty na požadovanou délku (většinou 18-22 cm). Většina prodejců je krátí pilou a to z prostého důvodu. Protože pila dokáže přeříznout několik prýtů najednou, je jejich výroba mnohem rychlejší. Bohužel je ale mnohem nekvalitnější. To právě z důvodu, že budoucí vrcholové pupeny jsou na prýtech při hormadném řezání (viz toto video z YO, nebo toto video) rozmístěny nerovnoměrně a tím dochází i jejich častému přeříznutí. Komu je platné, že Vám dodavatel dá několik procent řízku navíc, když následně musíte během výsadby vybírat kvalitní řízky s neporušeným vrcholovým pupenem (ze kterého má růst strom) a tím se zdržovat atd. Tyto řízky se prodávají v různých průměrech. Nejkvalitnější a také nejdražší jsou samozřejmě ty tříděné o min. průměru 1,5 cm. Mají totiž větší objem vody a tak ze začátku lépe rostou a vydrží větší sucha než slabé řízky. Na druhou stranu je možné koupit řízky za cenu okolo koruny. Ty jsou však netříděné a mnohem slabší (od průměru 0,6 cm). Z důvodu konkurence Vám je nabízíme už i my, i když jsme příjemně překvapení, že ze stávajících objednávek na jaro tuto možnost zatím využil jen jediný zákazník. Ostatní dají na naše doporučení a objednávají kvalitnější silnější řízky.

Tím nejlepším je pak řízek zastřižený do špičky. Strizna japonskeho topoluTuto variantu jsme si vymysleli sami už před lety a to z důvodu, že jsme sadbu stříhali ručními nůžkami už od začátku a řízky se špičkou se nám velice osvědčily na našich výsadbách. Celkem jsme z těchto řízků už vysázeli přes 50 hektarů na klíč a na další desítky hektarů tuto sadbu dodali pěstitelům. Řízek se špičkou totiž mnohem lépe zapíchnete do země, aniž by se tam roztřepil a tím je i výsadba kvalitnější. Řízky střižené do špičky prodáváme od min. průměru 0,8 cm.

 

 

 

Doporučujeme shlédnout naše staré video, kde představujeme varianty sadby během produkce.